top of page

BİNAKLİMBUL ( Binalarda İzin Verilen Akustik Limit Değerlerin Bulunması )

Binaklimbul versiyon 1.0

Binaların gürültüye karşı korunması hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik gereği, projelerin yönetmelik ekinde belirlenmiş olan alt ve üst limit değerlerine sağlaması gerekiyor. Bu değerler sırasıyla:

1- Dış Cephe Yalıtım Değeri, DnT,A,tr (dB)

2- Mahaller Arası Yalıtım Değeri, DnT,A (dB)

3- Mahaller Arası Darbe Sesi Değeri, LnT,w (dB)

4- Mahal içindeki Maksimum Gürültü Düzeyleri, LA,eq , LA,eq,nT ve LA,F,max,nT

5- Mahalde izin verilen reverberasyon süresi, RT (s)

Bu arayüz yazılım, kullanıcın yönetmelik ekindeki tablo değerlerini anında bulmasını sağlamaktadır ve bu sayede hem zaman kazandırır, hem de dikkatsizlik sonucu oluşabilecek hataları minimize eder.

Yazılımın kurulum ve aplikasyon dosyaları için indirme linkleri aşağıda paylaşılmıştır. Yazılım MATLAB R2019a programında geliştirilmiştir, bu sebeple MATLAB'in ilgili temel (runtime) dosyalarının bilgisayara yüklenmiş olması gerekmektedir. Kurulum internet üzerinden gerçekleşmetedir ve ücretsizdir. MyAppInstaller_web.zip dosyasını açarak kurulumu başlatabilirsiniz. (Alternatif olarak kurulumu manuel gerçekleştirmek isteyenler https://www.mathworks.com/products/compiler/matlab-runtime.html adresinden dosyaları indirebilirler.)

Bilgisayalarında hali hazırda MATLAB 2019a ve üstü versiyonu kurulmuş olanlan ise, Binaklimbul yazılımının applikasyon dosyasını indirip, yazılımı direk başlatabilirler.

bottom of page